Aile Hukuku

Boşanmadan Sonra Soyadı Değişikliği

Boşanmadan Sonra Soyadı Değişikliği

Kadın evlilik birliğinin kurulması ile eşinin soyadını almakta olup nüfus cüzdanındaki soyadında değişiklik meydana gelmektedir. Kişiler arasında gerçekleşmiş olan resmi nikâh sonrasında kadının soy kütüğü artık kocasının soy kütüğü hanesine taşınır. Bundan sonra da evlilik birliği sonlanıncaya kadar kadın, eşinin soyadı ile hayatına devam edecektir. Ancak belirtmek isteriz ki Türk Medeni Kanunlarımıza göre, bu soyadı değişikliği mecburi değildir. Yani kadın talepte bulunursa hem eşi hem de kendi kızlık soyadını taşıyabilmektedir. Eğer evlilik birliği sonlandıktan sonra kadının erkeğin soyadını taşımasına yönelik yarar ve haklı sebepler var ise, erkeğin de bundan bir zararı olmayacağı aşikâr olduğunda kadın eski eşinin soyadını kullanmaya devam da edebilir. 

Boşanmadan Sonra Soyadı Değişikliği

Boşanma davasının ilk derece mahkemesi olan Aile Mahkemesinde sonlanmasından sonra, boşanmanın tamamlanması için yazılan gerekçeli kararın kesinleşme süresi beklenmektedir.  Gerekçeli karar yazıldıktan sonra taraflara tebliğ edilir. Tebliğ gerçekleştikten sonra da taraflara iki haftalık itiraz süresi verilir. Bu süre hak düşürücüdür. Taraflar bu sürede karara itiraz etmez ise boşanma kesinleşmiş olur. 

Boşanmanın sonuçlarından biri olan kadının kimliğinde gerçekleşen değişiklikler evlilik birliğinin kurulmasının sonuçlarındandır. Kadının soyadı değişikliği, evlilik birliği kurulması ve sonlanmasından sonra farklı bir talepte bulunmamışsa kadına tabi değişiklik gösterecektir. Kadın kızlık soyadı diye tabir edilen, evlilik kurulmadan önce kullandığı soyadını evlilik birliği sonlandıktan sonra tekrar kullanmak üzere değiştirecektir. Fakat kadın, evlilik birliğindeyken eşinin soyadını kullanarak belirli iş alanlarında, eğitim hayatında ya da birçok bankada veya farklı alanlarda tanınmış olabilir. Bu şekilde olan durumlarda ise, kadın boşanma sonrası karşı tarafın da onayını alarak soyadı değişikliği yapmayabilir. Ancak erkek, bu durumu kabul etmezse ve eğer bu durumun kendisine zarar vereceğini mahkemeye ispat ederse, kadının bu talebi gerçekleşemez.

İlgili Makale: Boşanma Dilekçesi Örneği

Boşanan Kadın Eski Soyadını Nasıl Değiştirir?

Boşanma davası ilk derece mahkemesi olan aile mahkemesinin gerekçeli kararı yazması ile boşanma gerçekleşmiş olur. Ancak karar henüz kesinleşmemiştir. Kararın kesinleşmesi için gerekçeli kararın taraflara tebliğinden sonra bu karara karşı iki haftalık itiraz süresinde itiraz edilmemesi gerekmektedir. Karara itiraz edilmediği takdirde boşanma kararı kesinleşir. Kadın bundan sonraki süreçte kesinleşen karar ile kadın evlilik birliğinden önceki soyadını tekrardan almış olur.  Kadın Türk Medeni Kanunu’nun 173’üncü maddesi ikinci fıkrası uyarınca belirli koşullar sağlandığı takdirde dilerse eski kocasının soyadını kullanmaya da devam edebilecektir. 

Boşanma işleminin kesinleşerek tamamlanmasından sonra e-devlet üzerinden giriş yaptığınız takdirde profilinizde evlilik öncesi kullandığınız soyadınız görünecektir. Mahkemede huzurunda hâkim size boşanma kararını açıkladığında soyadınızı değiştirmek için tekrar bir işlem yapmanıza gerek kalmayacaktır. Ancak boşandığınızı belirtilmiş fakat soyadınıza değişmemiş ise boşanma kararının henüz kesinleşmediği veya henüz tescil edilmediği durumlar var demektir. 

Boşandıktan Sonra Kimlik Değişimi Nasıl Değişir?

Aile Mahkemesinin duruşmada tarafların yüzlerine karşı vermiş olduğu boşanma kararından yaklaşık 20 ile 40 gün sonra gerekçeli karar da yazılır. Bu gerekçeli kararın taraflara tebliği gerçekleşir. Bu tebliğ yaklaşık olarak bir ay sürer ancak bu süreler bulunulan şehre ve mahkemelerin yoğunluğuna göre değişkenlik de gösterebilir. Daha kısa zamanda gerekçeli kararı almak bu işlemi gerçekleştirmek için tebligatı mahkemeden almak mümkündür.

Gerekçeli kararın tebliğ edilmesinden sonra tarafların 2 haftalık itiraz süresi bulunmaktadır. Bu süreyi de mahkemeye itirazdan feragat dilekçesi vererek kısaltmanız mümkündür. Bu süre de geçtikten sonra taraflar karara itiraz etmemiş ise gerekçeli karar kesinleşir ve 4 ile 5 gün içinde boşanma kararı nüfusa bildirilerek işlemiş olur. Boşandıktan sonra kimliğin değiştirilmesi için bulunduğunuz yerdeki nüfus müdürlüğüne, yurt dışında ikamet ediyorsanız da konsolosluğa başvurulabilirsiniz. Nüfus cüzdanının yani kimliğinizin aynı gün değişmesi nüfustaki iş yoğunluğuna göre mümkün olabilmektedir. Kimliğin değişmesi ile kadının evlilik birliği kurulması ile aldığı soyadı da bu kimlikte yeni hali ile yer alacaktır.

İlgili Makale: Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Boşanma Kararı Çıktıktan Sonra Nüfusa Ne Zaman Geçer?

Mahkeme Kalem Müdürü boşanma kararı kesinleştikten sonra kesinleşme şerhini  1 hafta içerisinde Nüfus Müdürlüğü’ne gönderilmektedir. Bunun için tarafların ayrıca bir talepte bulunmasına gerek yoktur bu husus mahkeme kalem müdürü ve nüfus müdürlüğü tarafından gerçekleşen işlemlerdir. Önceki makalelerimizde de belirtiğimiz üzere mahkemenin verdiği boşanma hükmüne taraflar itiraz etmeyip istinaf yoluna gitmediği takdirde boşanma kararı kesinleşir. Bu halde boşanma hükmü kesinleşme şerhi hazırlanarak Nüfus Müdürlüğüne gönderilmesi ile Nüfus Müdürlüğünce işlenebilir.

Mahkeme Kalem’inden Nüfus Müdürlüğü’ne gönderilen boşanma kararı kesinleşme şerhi 1 hafta içerisinde kayıtlara geçer demiştik ve bu kayıtlarla beraber tarafların nüfus bilgileri güncellenmiş olacaktır. Bunun için kişilerin herhangi bir talepte bulunması gerekmez; nüfus müdürlüğünce işlemler re’sen yapılacaktır. Ancak taraflar müzekkerenin hemen işleme alınması ivedi olarak güncellenmesi için Nüfus Müdürlüğü’ne başvuruda da bulunabilirler.

Mahkemece Nüfus Müdürlüğü’ne kendiliğinden gönderilen boşanma kararı ile Nüfus Müdürlüğü doğrudan kararı işleme alıp nüfus bilgilerini günceller fakat tarafların kimliklerini değiştirmesi için ayrıca nüfus müdürlüğüne talepte bulunması gerekmektedir. Çünkü bu işlem nüfus müdürlüğünün re’sen yaptığı bir işlem değildir.

İlgili Hizmet: İzmir Boşanma Davası Avukatı

author-avatar

Merve Topbaşoğlu Kolman Hakkında

İzmir Avukat – Arabulucu Avukat Merve Topbaşoğlu Kolman 1991 yılı Manisa doğumludur, 2009 yılında derece ile yerleştiği Yaşar üniversitesi hukuk fakültesinden 2014 yılında 3.lük ile mezun olmuştur.Burslu devam etmeye hak kazandığı Yaşar üniversitesi özel hukuk tezli yüksek lisans eğitim programından oybirliği ile kabul gören aile hukukunda ‘katkı payı alacağı ve değer artış payı alacağı’ konulu tez çalışması ile 2016 yılında mezun olmuştur.2016 yılında İzmir’de kurmuş olduğu hukuk bürosu ile arabuluculuk & avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu hizmetlerin yanı sıra alternatif uyuşmazlık çözüm yollarında da mesleki yeterlilik ve tecrübe ile hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir